Izmenjava študentov s šolo Vasaskolan na Švedskem

Od 6. do 12. aprila smo na Gimnaziji F. Preeren gostili skupino dijakov z dvema spremljevalkama iz švedske šole Vasaskolan v Gvleju. klasike, skupaj s profesorji Saro Superina, Jernej ek in Irene Pecchiar.

Učenci in dve učiteljici švedščine iz šole Vasaskolan iz Gvle so prispeli v Trst v soboto, 6. aprila 2024 popoldne.

Nedelja 7. aprila je bila namenjena vodenemu ogledu Velike jame, gradu in parka Miramare. Ogled parka Miramare so vodili dijaki jezikovne gimnazije F. Preeren.

Ponedeljek, 8. april, je bil dan preživet v srednji šoli. Ob 9. uri je ravnateljica Loredana Gutin predstavila glavne značilnosti in zgodovinske posebnosti slovenske prisotnosti v Trstu. Zatem je imel profesor Bruno Cataletta, direktor Inštituta za oceanografijo in uporabno geofiziko, konferenco o bioloških značilnostih Tržaškega zaliva. Popoldne so si dijaki ogledali zgodovinsko jedro Trsta in glavne znamenitosti mesta. Obisk so v angleškem jeziku vodili dijaki Gimnazije F. Preeren.

V torek, 9. aprila, in v sredo, 10. aprila, so se dijaki udeležili dveh dnevnih ekskurzij: v torek so se odpravili v Slovenijo, kjer so si ogledali Bled in Ljubljano, v sredo pa so raziskovali Benetke, mesto umetnosti.

V četrtek, 11. aprila, so švedski študenti opravili krajšo delovno prakso na različnih institucijah v Trstu.

Švedi so se s spremstvom vrnili na Švedsko v petek, 12. aprila.

Dijaki gimnazije F. Preeren se bodo na Švedsko odpravili v drugi polovici maja, točneje od 18. do 26. maja 2024.